RailCor®

RailCor®

W ArcelorMittal rozumiemy naturę szyn i wyzwania, jakie na nie czekają w zróżnicowanych typach środowisk. Niezależnie od miejsc ich montażu tak odmiennych jak tunele, centra miast czy obszary przybrzeżne oraz podczas długiego transportu, produkt, RailCor® jest zabezpieczony przed korozją.

Rodzina RailCor®, szyny najbardziej opłacalne na rynku do walki z korozją.

RailCor®, produkt opracowany przez ArcelorMittal Global R&D, został przetestowany na znacznej liczbie systemów za pomocą przyspieszonych badań korozyjnych. Wybrane rozwiązania były testowane na funkcjonujących liniach kolejowych od ponad 2 lat, w najbardziej wymagających warunkach.

ArcelorMittal wysłuchał swoich klientów, dzielących się praktycznymi doświadczeniami podczas projektowania produktu oraz ich opinii na temat optymalnego przygotowania powierzchni i najwyższej klasy powłok. Dzięki wspólnemu wysiłkowi powstała najlepsza fizyczna bariera chroniąca szynę.

Produkt RailCor® jest dostępny dla czterech konkretnych rozwiązań, aby sprostać największym wymaganiom klientów w zakresie ochrony szyn przed korozją, zależnie od lokalizacji i zastosowania końcowego:

RailCor® Premium:

Zaprojektowana z myślą o najbardziej wymagających i bezwzględnych wyzwaniach korozyjnych, szyna RailCor® Premium posiada klasę korozyjności C5 zgodnie z ISO 12944.

Zastosowano w niej system podwójnej powłoki: zawiera metalową warstwę z inhibitorem korozji do ochrony galwanicznej, połączoną z dodatkową organiczną warstwą wykończeniową, służącą za barierę fizyczną.

RailCor® Premium zapewnia dodatkową ochronę przed korozją, dzięki synergii połączenia dwóch powłok.

RailCor® Stray Current:

Prądy wirowe mogą powodować poważne uszkodzenia w wyniku korozji pokrytych lub zanurzonych konstrukcji metalowych, zwłaszcza w przypadku zakopanych długich konstrukcji poziomych. Np. pokryte metalową powłoką rury i kable mogą być narażone na korozję wywołaną prądami wirowymi.

Środki zabezpieczające na wczesnym etapie: uszkodzenia korozyjne mogą pojawić się dopiero po krótkim czasie narażenia na działanie prądów wirowych, dlatego ważne jest, aby z wyprzedzeniem zapewnić środki ochronne. Oznacza to spełnienie norm w zakresie klasy korozyjności C4 zgodnie z ISO 12944.

Rodzaj izolacji: RailCor® Stray Current wykorzystuje specjalną powłokę organiczną, wybraną ze względu na jej izolacyjny charakter. Dzięki niej zyskuje się fizyczną barierę, która wspomaga zapobieganie korozji i prądom upływowym. Szyna pokryta jest warstwą o optymalnej grubości dla zapewnienia izolacji elektrycznej, zaprojektowaną zgodnie z zasadą stosowania EN 50122-2:2011.

RailCor® Plus:

Zaprojektowana, aby sprostać wymagającym wyzwaniom związanym z korozją, RailCor® Plus dostosowuje się do potrzeb klienta. Oznacza to spełnienie wymogów klasy korozyjności C4 lub C5 zgodnie z ISO 12944.

Dodatkowo, RailCor® Plus można dostosować w taki sposób, aby łagodzone było ugięcie termiczne, kiedy szyna jest poddawana działaniu wysokiej temperatury.

RailCor® Prime:

Szyna szczególnie polecana do transportu ogólnego, w tym morskiego.

Jej powłoka została zaprojektowana na tyle gruba, aby odpowiednio wytrzymać długie okresy transportu. Oznacza to spełnianie wymogów klasy korozyjności C2/C3 zgodnie z ISO 12944.

Zazwyczaj cały profil szyny jest pokryty, aby zapewnić ochronę całego jej obwodu podczas transportu. 


Powłoka jest nakładana na powierzchnię szyjki i stopki szyny. Na zamówienie powłoka powierzchniowa może zostać dostosowana do profilu szyny i specyficznych potrzeb klienta.


RailCor® Rodzina produktów, która zapewnia klientom następujące główne korzyści:

Oprócz ochrony szyn przed korozją:

  • Imponujące przedłużenie żywotności szyny.
  • Znaczne ograniczenie prac konserwacyjnych na kolei.
  • Większa oszczędność kosztów, dzięki zmniejszeniu kosztu cyklu życia z uwagi na wydłużenie okresu żywotności podczas magazynowania szyny.
  • Znaczący spadek kosztów wymiany szyn.
  • Produkt zaprojektowany w celu ułatwienia jego obsługi, w tym spawania lub wiercenia, poprzez pozostawienie niepowlekanych końców szyn.

RailCor® Spawanie:

  • Można stosować zarówno metodę spawania aluminotermicznego, jak i zgrzewania doczołowego z podgrzaniem elektrycznym.
  • Końce szyn są zwykle dostarczane bez powłoki, aby spełnić wymagania w zakresie spawania.
  • Zalecany odstęp bez powłoki wynosi od 100 do 200 mm w zależności od metody spawania.

RailCor® spełnia najbardziej wymagające normy w zakresie powłok:

ArcelorMittal opracował RailCor® zgodnie z najbardziej wymagającymi normami ISO dotyczącymi powłok. Szyna RailCor® została zaprojektowana i przetestowana z uwzględnieniem optymalnej przyczepności stali, która działa jak najlepsza fizyczna bariera chroniąca szynę

  • ISO 12944-5:2018 (Ochrona przed korozją konstrukcji stalowych za pomocą ochronnych systemów malarskich).
  • ISO 4624:2016 (Farby i lakiery. Próba odrywania do oceny przyczepności).
  • ISO 2063-1:2017 (Wymagania dotyczące ochrony przed korozją powierzchni żelaza i stali przez zastosowanie powłok metalowych natryskanych cieplnie z cynku, aluminium lub innych stopów).



​Aby uzyskać więcej informacji, prosimy o kontakt z: rails.specialsections@arcelormittal.com